Informujemy że wznawiamy pracę przychodni z dniem 6 maja 2020 r.
Przypomninamy o obowiązkowym noszeniu maseczek w przeciwnym razie pacjenci nie będą obsługiwani.
 

Ból pięty

Ból pięty można podzielić ze względu na anatomiczną lokalizację na ból w dole pięty lub ból w tyle pięty. Pierwszy z nich spowodowany jest zazwyczaj zapaleniem powięzi podeszwy, drugi natomiast zapaleniem ścięgna Achillesa. Badania wskazują, że najczęstszą przyczyną dolegliwości związanych z zapaleniem powięzi podeszwowej jest nadwaga, długotrwałe stanie lub chodzenie po twardym podłożu. Występowanie płaskostopia lub koślawości pięty także predysponuje do pojawienia się opisywanych dolegliwości. Proces starzenia wiąże się bezpośrednio z tworzeniem kostnej ostrogi piętowej, która nie powoduje bólu charakterystycznego dla zapalenia powięzi podeszwowej, natomiast jej obraz w badaniu rentgenowskim nie zawsze występuje wraz z bólem, jednak zdarza się, że oba schorzenia występują jednocześnie.

Wśród objawów zapalenia powięzi podeszwowej stopy wyróżnia się ból w okolicy dolno-przyśrodkowej pięty, który może nasilać się rano lub po długotrwałym chodzeniu. Jedną z metod fizjoterapeutycznych wykorzystywanych w leczeniu zapalenia powięzi podeszwowej jest jej rozciąganie, co w ramach instruktarzu ćwiczeń możecie Państwo znaleźć w ofercie naszej przychodni. Pacjenci, u których rozpoznano opisywane dolegliwości powinni zaniechać uprawiania sportów i ćwiczeń powodujących przeciążenie powięzi podeszwowej stopy, np. bieganie, jednak nie powinni całkowicie rezygnować z aktywności ruchowej. Dozwolona jest jazda rowerem oraz pływanie. Osoby z wysoką masą ciała niewątpliwie powinny zrzucić zbędne kilogramy. Można również zakupić odpowiednie wkładki lub podpiętki (www.demimed.pl) po wcześniejszej konsultacji z fizjoterapeutą. Warto także odpowiednio dobierać rodzaj obuwia: sztywny i szeroki obcas, miękką wkładkę pod piętą grubości ok 1-1,5 cm, stabilny zapiętek. Z zabiegów przeciwzapalnych i przeciwbólowych skutecznych w leczeniu opisywanych dolegliwości stosuje się: krioterapię, ultradźwięki, fonoforezę, głęboki masaż funkcyjny, kinesiology taping.

Ból w tyle pięty z kolei związany jest zazwyczaj z zapaleniem ścięgna Achillesa w miejscu przyczepu na kości piętowej. Charakterystyczne dla tego typu schorzenia jest zaostrzenie objawów po ćwiczeniach, szczególnie na twardym podłożu. Najlepszą profilaktyką zapalenia ścięgna Achillesa jest prawidłowe rozciąganie. W trakcie zaostrzenia objawów bólowych zalecany jest odpoczynek od ćwiczeń, krioterapia, podpiętki powodujące zmniejszenie napięcia ścięgna, a także rozciąganie. Opisane metody oraz szereg innych zabiegów skutecznych w leczeniu opisanych dolegliwości możecie Państwo znaleźć w ofercie naszej przychodni. Zapraszamy do skorzystania z konsultacji.

Wykonujemy świadczenia w ramach NFZ
Ząbkowska 18 lok. 61; 03-735 Warszawa
tel. +48 (22) 670 00 63 (PN.-PT: 7.00-19.00)

Polityka cookies