Choroba zwyrodnieniowa stawów kolanowych – ćwiczenia to najlepsze lekarstwo!

Choroba zwyrodnieniowa stawów kolanowych jest ogromnym problemem współczesnej rehabilitacji, i dotyczy coraz więcej osób, szczególnie w wieku starszym. W początkowym stadium choroby bóle występują sporadycznie, najczęściej wskutek przeciążenia stawu. Niestety w większości przypadków choroba ma charakter postępujący, co powoduje, że bóle mogą pojawiać się w spoczynku oraz w nocy. Występuje także charakterystyczna sztywność stawu, co objawia się bólem występującym przy rozpoczęciu ruchu po dłuższym okresie spoczynku. U osób z zaawansowaną chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego występuje trzeszczenie lub skrzypienie, a także ograniczony zakres ruchu. W efekcie dochodzi do występowania trudności w czynnościach dnia codziennego oraz zaburzenia zdolności poruszania się. Choroba prowadzi do ograniczenia funkcji stawu, a towarzyszący jej ból zaczyna mieć charakter przewlekły. Przyczyną choroby jest ubytek chrząstki stawowej Aby uzupełnić jej brak organizm wywołuje przerost kości, co w efekcie powoduje pogorszenie stanu oraz ból i niestabilność. Opisana choroba może prowadzić do konieczności zastosowania metod inwazyjnych, np. operacje endoprotezoplastyki.

Współczesna rehabilitacja wykorzystuje metody leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych, które prowadzą do poprawy funkcji oraz zmniejszenia bólu. Może także zapobiec lub opóźnić konieczność operacji. Metody te oferuje także nasza placówka.

Pierwszym etapem leczenia i rehabilitacji choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych jest redukcja masy ciała u pacjentów otyłych, co powoduje zmniejszenie obciążenia działającego na staw. Jedną z najbardziej skutecznych metod w leczeniu opisanej choroby jest wykorzystanie odpowiednich ćwiczeń, które poprzez zwiększenie siły mięśniowej zmieniają biomechanikę stawu. To prowadzi do zmniejszenia obciążeń. W Naszej Przychodni możecie Państwo także uzyskać fachową pomoc po operacjach endoprotezoplastyki stawów kolanowych.

W Naszej placówce znajdziecie Państwo cały wachlarz metod skutecznych w zapobieganiu i leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów. Zapraszamy do konsultacji z naszymi fizjoterapeutami.

Wykonujemy świadczenia w ramach NFZ
Ząbkowska 18 lok. 61; 03-735 Warszawa
tel. +48 (22) 670 00 63 (PN.-PT: 7.00-19.00)

Polityka cookies